Image

Seshadripuram Academy of Business Studies

Kengeri Satellite Town, Bengaluru
Permanently Affiliated to Bangalore University

NAAC ACCREDITED - B GRADE

Outstanding Achievers

National and International Level Sports Achievements:
Sl.No Name of the Student Sports Level Medal Year
1 Mansi C Thammaiah Throwball National Gold 2021-22
2 Sindhushree Throwball National Gold 2021-22
3 Sneha B American Football National Silver 2020-21
4 Anuradha M American Football National Silver 2020-21
5 Manjunath R Kale American Football National Bronze 2020-21
6 Vijaya Dueball National Bronze 2020-21
7 Srinivas M Dueball National Bronze 2020-21
8 Nishanth G Dueball National Bronze 2020-21
9 Harsha K Dueball National Bronze 2020-21
10 Hemanth B M Dueball National Bronze 2020-21
11 Nithish Kumar S Dueball National Bronze 2020-21
12 S Gopinath Dueball National Bronze 2020-21
13 Dayal K Dueball National Bronze 2020-21
14 Sagar N Dueball National Bronze 2020-21
15 Vijaya World Throwball Malaysia
Independent Championship
International Bronze 2019-20
16 Ajay M Kabaddi National Bronze 2018-19
17 Arbaz Hussain Leg cricket International Gold 2017-18
18 Akash S T10 -Leg Cricket National 2017-18
19 Arbaz Hussain Leg Cricket National Silver 2017-18
20 Usha P S Under - Arm Cricket National Gold 2017-18
21 Arbaz Hussain Under - Arm Cricket National Gold 2017-18
22 Akash S Under - Arm Cricket National Gold 2017-18
23 Manoj K Netball National Bronze 2017-18
24 Bhanuprakash Raju Netball National Bronze 2017-18
25 Manoj K Netball National Bronze 2016-17
26 Banuprakash Raju Netball National Bronze 2016-17
Inter-Collegiate Medal Winners
Sl.No Name of the Student Sports Medal Year
1 Deeksha N Discuss Throw, Shotput Gold 2021-22
2 Vishwanath JS 10000 mtrs Running Gold 2021-22
3 Jyothika B Ganiger 3000 Steeple Chase Silver 2021-22
4 Chitrashree S JUDO Gold 2021-22
5 Shaik Faiz Ali JUDO Silver 2021-22
6 Saleem Pasha A JUDO Bronze 2021-22
7 Lenin Stevan M JUDO Bronze 2021-22
8 Suresh M JUDO Silver 2021-22
9 Shashivarnika N JUDO Silver 2021-22
10 Kaveri . B .R JUDO Gold 2019-20
11 Divya JUDO Bronze 2019-20
12 Aishwarya JUDO Bronze 2019-20
13 Sahana JUDO Bronze 2019-20
14 Sanjeev Murthy Wrestling (Men) Gold 2019-20
15 Kaveri. B. R Wrestling (Women) Gold 2019-20
16 Kaveri B R JUDO Gold 2017-18
17 Sahana S JUDO Silver 2017-18
18 Puneeth M B JUDO Silver 2017-18
19 Ramya M JUDO Bronze 2017-18
20 Rakshitha J Shetty JUDO Bronze 2017-18
21 Rakshith L Weight Lifting Silver 2017-18
22 Priyanka E Weight Lifting Silver 2017-18
23 Krishnaveni Weight Lifting Bronze 2017-18
24 Priyanka E Athletic – 5KM Walk Gold 2017-18
25 Puneeth M B Athletic - Hammer Throw Silver 2017-18
26 Kundan Kumar Best Physique - BMSCE Gold - Mr. UTSAV 2017-18
127 Kundan Kumar Best Physique – Seshadripuram Commerce College Silver 2017-18
28 Puneeth M B Wrestling Silver 2017-18
29 Abhishek Wrestling Bronze 2017-18
30 KrishnaVeni K Powerlifting Bronze 2017-18
31 Ramyashree V Powerlifting Bronze 2017-18
32 Priyanka E Powerlifting Bronze 2017-18
33 Sukanya Powerlifting Bronze 2017-18
34 Sukanya Deadlift Gold 2017-18
35 Krishnaveni K Deadlift Silver 2017-18